Najnowsze wiadomości
Nowe ogłoszenia
14.12.2015
Do BIPu zostały dodane nowe ogłoszenia:
- Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia - Zaopatrzenie obiektów gminnych w lekki olej opałowy.
- Ogłoszenie o zamówieniu - Zaopatrzenie obiektów gminnych w lekki olej opałowy na lata 2016 i 2017.
Pismo w sprawie pomocy finansowej dla producentów trzody chlewnej z obszaru objętego programem bioasekuracji
11.12.2015
Informacja
10.12.2015
Informujemy, że Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe prowadzi nabór propozycji inicjatyw ekologicznych w ramach konkursu o dofinansowanie przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego Wzmocnienie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Więcej informacji.
Formularz zgłoszeniowy
Posiedzenie Komisji Spraw Społecznych i Przestrzegania Prawa
09.12.2015
W dniu 7 grudnia 2015 r. odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Społecznych i Przestrzegania Prawa. W posiedzeniu komisji uczestniczyli członkowie komisji, Burmistrz Romuald Gromacki, Skarbnik Ewa Czarniecka, Zastępca Burmistrza Andrzej Wnukowski, Dyrektor MGOK Maciej Sulik oraz zaproszeni goście. Tematem posiedzenia były sprawy związane z wydawaniem i dalszym funkcjonowaniem lokalnej gazety „Głos Dąbrowy”, analiza budżetu gminy na 2016 rok oraz sprawy różne.
"Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości" w ramach PROW 2014-2020
04.12.2015
Od 1 grudnia 2015 roku rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” PROW 2014-2020.
Zgodnie z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Agencja Rynku Rolnego jest odpowiedzialna za administrowanie działaniem „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych” wdrażanych w ramach poddziałania:
„Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości”, które ma na celu zwiększenie uczestnictwa rolników w unijnych i krajowych systemach jakości.
Wnioski o przyznanie pomocy składne będą od 1 grudnia 2015 r. do 29 stycznia 2016 r. w oddziale terenowym Agencji Rynku Rolnego, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy. Można je składać osobiście, przez upoważnioną osobę lub przesyłką rejestrowaną do dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego.
Pomoc będzie przyznawana rolnikowi aktywnemu zawodowo, który wytwarza produkty przeznaczone, bezpośrednio lub po przetworzeniu, do spożycia przez ludzi, w ramach unijnych lub krajowych systemów jakości. Pomoc finansowa w ramach poddziałania „Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” ma na celu wsparcie rolników przystępujących do unijnych lub krajowych systemów jakości i będzie udzielana jako roczna płatność motywująca, przez okres 3 lat. Wsparcie nie będzie mogło przekroczyć limitu określonego dla każdego z systemów jakości, określonego w rozporządzeniu.
Aby ubiegać się o przyznanie pomocy, należy wytwarzać produkty:
• których nazwy zostały wpisane do rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności, o którym mowa w art. 22 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.Urz. UE L 343 z 14.12.2012, str. 1) lub rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych, o którym mowa w art. 11 tego rozporządzenia, lub
• objęte systemem rolnictwa ekologicznego, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz.Urz. UE L 189 z 20.07.2007, str. 1, z późn. zm.), lub
• objęte systemem ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych wyrobów winiarskich, o których mowa w części II tytule II rozdziale I sekcji 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1308/2013”, lub
• integrowanej produkcji roślin w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 2015 r. poz. 547), lub
• zgodnie ze specyfikacją i standardami systemu „Jakość Tradycja”, lub
• zgodnie ze specyfikacją i standardami systemu „Quality Meat Program”, lub
• zgodnie ze specyfikacją i standardami systemu „Pork Quality System”, lub
• zgodnie ze specyfikacją i standardami systemu „Quality Assurance for Food Products” – „Tuszki, elementy i mięso z kurczaka, indyka i młodej polskiej gęsi owsianej”, lub
• zgodnie ze specyfikacją i standardami systemu „Quality Assurance for Food Products” – „Kulinarne mięso wieprzowe”, lub
• zgodnie ze specyfikacją i standardami systemu „Quality Assurance for Food Products” – „Wędliny”.
Z pomocy w ramach działania może skorzystać rolnik, który:
• nie korzystał lub nie korzysta ze wsparcia w ramach działania „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013,
• nie ubiega się o przyznanie kwoty przeznaczonej na refundację kosztów transakcyjnych poniesionych z tytułu kontroli gospodarstwa w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem oraz któremu kwota ta nie została przyznana,
• jest posiadaczem co najmniej 1 ha użytków rolnych w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. e rozporządzenia nr 1307/2013,
• otrzymał jednolitą płatność obszarową w ramach systemów wsparcia bezpośredniego za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy albo w którym składa wniosek o przyznanie pomocy oraz złoży oświadczenie, że będzie ubiegał się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej w ramach systemów wsparcia bezpośredniego za kolejne lata, w których zostanie objęty pomocą.
Pomoc jest udzielana w formie refundacji poniesionych kosztów:
• kontroli, po której wydawany jest stosowny certyfikat,
• składki na rzecz grupy producentów,
• zakupu specjalistycznych publikacji,
• zakupu pułapek feromonowych, barwnych i lepowych w przypadku IP.
O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów, przyznanych na podstawie następujących kryteriów wyboru operacji.
Łączna wysokość pomocy przyznanej beneficjentowi, ze względu na prowadzenie produkcji w ramach więcej niż jednego systemu jakości może wynieść w każdym okresie pomocy nie więcej niż równowartość 2 000 euro.
Formularze wniosku o przyznanie pomocy oraz wniosku o płatność wraz z instrukcjami ich wypełniania oraz dodatkowe informacje dotyczące możliwości skorzystania ze wsparcia w ramach tego poddziałania, zamieszczone zostały na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego.
Źródło:
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” objętego PROW 2014-2020
Rolnictwo ekologiczne z przyszłością
04.12.2015
Zapraszamy do udziału w konferencji „Rolnictwo ekologiczne – metoda produkcji z przyszłością”, która odbędzie się 9 grudnia 2015 r. w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1.
Podczas spotkania przedstawiony zostanie Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014-2020 oraz stan rolnictwa ekologicznego w województwie podlaskim. Będzie można również dowiedzieć się jak uzyskać wsparcie w ramach systemów jakości żywności oraz kiedy uprawa ekologicznych truskawek i malin może być opłacalna.
Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o potwierdzenie udziału do 7 grudnia 2015r. pod nr telefonu 86 275 89 19 lub drogą elektroniczną na e-mail: ajankowska@odr-szepietowo.pl
Program konferencji
Nowe ogłoszenie
04.12.2015
Do BIPu zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Ogłoszenie o naborze na stanowisko pracy Referenta w Referacie Rolnictwa, Gospodarki Gruntami i Promocji.
Informacja
03.12.2015
Burmistrz Dąbrowy Białostockiej
informuje, że od dnia 7 grudnia 2015 r.
można odbierać protokoły z oszacowania szkód
spowodowanych suszą w sali nr 15 (parter)
Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej, u. Solidarności 1.
XII Sesja Rady Miejskiej
02.12.2015
1 grudnia 2015 r. Radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej zebrali się na XII sesji. Radni podjęli szereg uchwał związanych z opłatami i podatkami lokalnymi, program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz przyznania pomocy w zakresie dożywiania.
Na interpelacje i pytania radnych, które dotyczyły min. remontu dróg, świetlic wiejskich, dzikich wysypisk śmieci, ustawienia tablic informacyjnych na koloniach miejscowości odpowiadał Burmistrz Romuald Gromacki.
Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Piotra Biziuka.
Nowe ogłoszenie
26.11.2015
Do BIPu zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Informacja o wynikach naboru na stanowisko Kierownika ref. BGK.
Informacja o zwołaniu XII sesji Rady Miejskiej
24.11.2015
XII Sesja Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej odbędzie się dnia 1 grudnia 2015 roku. Początek obrad jest zaplanowany na godzinę 10:00. Szczegółowy plan sesji jest dostępny tutaj.
Nowe ogłoszenia
23.11.2015
Do BIPu zostały dodane nowe ogłoszenia:
- Informacja w sprawie nowych przepisów dotyczących zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego które wchodzą w życie od dnia 1 stycznia 2016 r.
- Komunikat w sprawie zmian kwot kryteriów dochodowych i wysokości świadczeń rodzinnych.
- Lista kandydatów zakwalifikowanych do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko pracy Kierownika ref.BGK.
Nowe ogłoszenie
20.11.2015
Do BIPu zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Ogłoszenie o przetargu - Sprzedaż zbędnych składników rzeczowych majątku ruchomego.
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
18.11.2015
17 listopada 2015r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Mobilnego Punktu Informacyjnego, specjalistą ds. funduszy europejskich. Dyżur specjalisty ds. funduszy europejskich pilotażowo odbywał się w godzinach 10:00 - 14:00. Spotkanie konsultacyjne odbyło się w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej. W tym czasie z porad skorzystało kilkanaście osób zainteresowanych pozyskaniem funduszy europejskich, z przeznaczeniem na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej, otworzeniem nowej działalności oraz uzyskało niezbędne informacje dotyczące aplikowania o te środki. Tego typu spotkania od przyszłego roku mają odbywać się cyklicznie. Według wstępnych założeń mieszkańcy Gminy Dąbrowa Białostocka będą mogli skorzystać z porad specjalisty ds. funduszy europejskich raz na kwartał. Częstotliwość i harmonogram spotkań informacyjno-konsultacyjnych może ulec zmianie w zależności od potrzeb mieszkańców. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy tego typu spotkaniami prosimy o przedstawienie proponowanych przez Państwo tematów konsultacji. Zgłoszenia na przyszły dyżur specjalisty ds. funduszy europejskich przyjmujemy pod adresem: dabrowab@beep.pl oraz listownie na adres Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej, ul. Solidarności 1, 16-200 Dąbrowa Białostocka, w temacie e-mail, należy wpisać: konsultacje - fundusze europejskie. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Konsultacje są bezpłatne
Zaprasza: Burmistrz Dąbrowy Białostockiej
„Schetynówka” Nowa Wieś
13.11.2015
W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo -Dostępność –Rozwój wykonane zostało zadanie inwestycyjne pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa dróg powiatowych o nr 1340B, 1344B poprzez ich integrację z drogą krajową nr 8 i wojewódzką nr 670 na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka”.
W ramach tego zadania zrealizowane zostały projekty inwestycyjne dotyczące:
- Przebudowy drogi powiatowej nr 1344B Dąbrowa Białostocka – Nowa Wieś (od drogi nr 1340B) – o długości 2500 metrów.
- Przebudowy drogi powiatowej nr 1340B Domuraty – Zwierzyniec – Miedzianowo – Dąbrowa Białostocka – długości 2651 metrów.
Łącznie przebudowano 5151 metrów dróg powiatowych.
Wartość zadania wyniosła 2 304 969,64 zł., w tym dotacja z budżetu państwa, Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo -Dostępność -Rozwój w wysokości 1 152 484,82 zł., udział Powiatu Sokólskiego w wysokości 354 338,00 zł. i udział Gminy Dąbrowa Białostocka w wysokości 798 146,82 zł.
Wykonawcą robót było Konsorcjum Firm: P.U.H. KAMPOL Barbara Szymczyk, 16-200 Dąbrowa Białostocka, ul. Małyszówka Kolonia 33 – Lider i BRUKPOL Usługi Budowlano-Drogowe Szymczyk Krzysztof, Szuszalewo 34, 16-200 Dąbrowa Białostocka.
Kierownikiem Budowy był Bogusław Szymczyk.
Inspektorem Nadzoru Inwestorskiego był Wiesław Wysocki.
Wsparcie z UE dla małych i średnich przedsiębiorstw
10.11.2015
Wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój" finansowanego z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, będzie można skladać od 1 do 30 grudnia 2015 r.
Wnioski o przyznanie pomocy należy składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce realizacji operacji. O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji.
Pomoc kierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze przetwórstwa lub handlu hurtowego produktami rolnymi. W ogłoszonym naborze mogą się o nią starać zakłady zajmujące się przetwórstwem rolno-spożywczym oraz przedsiębiorstwa wprowadzające do obrotu artykuły spożywcze.
Wysokośc wsparcia
• 3 mln zł, w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych;
• 15 mln zł, w przypadku przedsiębiorstw będących związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów w rozumieniu przepisów ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach.
Refundacji podlegają koszty inwestycji kwalifikującej się do wsparcia, poniesione przez beneficjenta, w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych.
Nowe ogłoszenie
04.11.2015
Do BIPu zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Ogłoszenie o naborze na stanowisko pracy Kierownika ref. BGK.
Konsultacje Programu Współpracy Gminy Dąbrowa Białostocka z Organizacjami Pozarządowymi na 2016 r.
03.11.2015
Zapraszamy wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej w sprawie uchwalenia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2016.
Treść projektu programu i formularz do zgłaszania uwag zamieszczone są poniżej w wersji elektronicznej oraz są dostępne bezpośrednio w siedzibie Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej, ul. Solidarności 1 u Koordynatora ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, I piętro, pokój nr 17.
Uwagi do projektu programu współpracy można zgłaszać:
wypełniając formularz i dostarczając go w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 listopada 2015 roku: na adres poczty elektronicznej dabrowab@beep.pl lub w siedzibie Urzędu, I piętro, pok. 17.
Zobacz:
-Projekt programu
-Formularz
Nowe ogłoszenie
02.11.2015
Do BIPu zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty - Zimowe utrzymanie dróg gminnych i powiatowych w Dąbrowie Białostockiej.
Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia
30.10.2015
W celu skorzystania z e-usług Cyfrowego Urzędu kliknij tutaj.
XI Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej
30.10.2015
29 października 2015 r. Radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej zebrali się na XI sesji. Burmistrz wręczył najlepszym uczniom stypendia za wyniki w nauce, konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych (wykaz tutaj).oraz nagrody dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którzy w roku szkolnym 2014/2015 wyróżnili się w swojej pracy(wykaz tutaj).. Po przyjęciu sprawozdania Burmistrza oraz informacji z realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2014/2015 przystąpiono do wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Sokółce na kadencję 2016 – 2019. Radni w głosowaniu tajnym wybrali na ławników następujące osoby: Lilię Aleksandrowicz, Jarosława Tomasza Matyjaska, Annę Sawicką, Jana Sutułę i Cecylię Waszkiewicz. Następnie podjęto uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy oraz przystąpienia Gminy do stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Fundusz Biebrzański”. Jak na każdej sesji Radni zgłaszali interpelacje odnośnie remontów dróg, przycinania krzaków na poboczach oraz zgłaszali wnioski do budżetu na 2016 rok.
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo -Dostępność -Rozwój
30.10.2015
W trakcie realizacji, w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo -Dostępność -Rozwój jest zadanie inwestycyjne pod nazwą „ Poprawa bezpieczeństwa dróg powiatowych o nr 1340B, 1344B poprzez ich integrację z droga krajową nr 8 i wojewódzką nr 670 na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka”.
W ramach tego zadania realizowane są projekty inwestycje:
- Przebudowa drogi powiatowej nr 1344B Dąbrowa Białostocka – Nowa Wieś ( od drogi nr 1340B) – o długości 2,500 km.
- Przebudowa drogi powiatowej nr 1340B Domuraty – Zwierzyniec – Miedzianowo – Dąbrowa Białostocka – długości 2,651 km.
Łączna wartość zadania brutto wynosi 2 304 969,64 zł., z tego dotacja z budżetu państwa wynosi: 1 152 484,82 zł. , udział Powiatu Sokólskiego 354 338,00 zł. i Gminy Dąbrowa Białostocka 798 146,82 zł.
Wykonawcą robót jest Konsorcjum Firm: P.U.H.KAMPOL Barbara Szymczyk, 16-200 Dąbrowa Białostocka, ul. Małyszówka Kolonia 33 – Lider i BRUKPOL Usługi Budowlano-Drogowe Szymczyk Krzysztof, Szuszalewo 34, 16-200 Dąbrowa Białostocka.
Refundacja dla gospodarstw z terenów objętych bioasekuracją
28.10.2015
Rolnicy utrzymujący powyżej 50 szt. świń w gospodarstwach znajdujących się w strefie II i III obszaru zwalczania afrykańskiego pomoru świń, do 10 listopada, mogą składać wnioski o refundację wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania dezynfekcji, dezynsekcji lub deratyzacji.
Refundacja przysługuje także na zakup produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków.
Refundacja o charakterze de minimis będzie przyznana w wysokości 50% wyżej wymienionych kosztów.
Pomoc skierowana jest do gospodarstw z:
• powiatu sejneńskiego - gmina Giby i Sejny z miastem Sejny,
• powiatu augustowskiego - gmina Lipsk i Płaska,
• powiatu białostockiego - gmina Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo,
• powiatu sokólskiego - gmina Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo.
Wnioski można składać od 23.10.2015 r. do 10.11.2015 roku w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.
Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć:
• faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie,
• oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie,
• oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl).
Źródło: www.minrol.gov.pl
Starsze wiadomości: Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117