Turystyka

Dąbrowa Białostocka jest gminą malowniczo położoną wśród morenowych wzgórz północno-wschodniego krańca Wysoczyzny Białostockiej,  na przedpolu otuliny Biebrzańskiego Parku Narodowego który zajmuje 7% jej powierzchni.  Miasto Dąbrowa Białostocka, liczące ponad 6000 mieszkańców,  stanowi dobry punkt wypadowy w północną część BPN i Puszczę Augustowską.  Warto również podkreślić, to, że przez gminę przebiega "Szlak bociani", a spośród gatunków ptaków na tych terenach spotkać można: bociana białego, bociana czarnego, łabędzia niemego, myszołowa zwyczajnego, kuropatwę, żurawia, czajkę i wiele innych, interesujących przyrodniczo gatunków.

Sektor turystyczny w Gminie Dąbrowa Białostocka rozwija się stopniowo, choć powoli. Warunkami sprzyjającymi dla jego rozwoju jest z pewnością położenie w rejonie "Zielonych Płuc Polski" i Biebrzańskiego Parku Narodowego. W pobliżu miasta Dąbrowa Białostocka jest położone Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku, do którego z roku na rok przyjeżdża coraz większa rzesza wiernych. Obecnie Sanktuarium stanowi część "Transgranicznego Szlaku Pielgrzymkowego" , który rozpoczyna się w Sanktuarium w Choroszczy, następnie przebiega przez Różanystok, Krasnybór, Sejny, Druskienniki, Wino na Litwie i kończy się w miejscowości Aglona na Łotwie. Dlatego proboszcz Parafii Różanstockiej podjął się realizacji przedsięwzięcia jakim była rozbudowa Domu Pielgrzyma, który w maju 2005 roku oddany został do użytku. Więcej informacji o Różanymstoku można znaleźć na stronie www.rozanystok.pl  

Różanystok znajduje się również na trasie Transgranicznego Szlaku Dominikańskiego. Więcej informacji o tym szlaku mogą państwo znaleźć pod następującymi lokacjami: plik nr. 1, szlak2.jpg, szlak3.jpg.

W mieście Dąbrowa Białostocka funkcjonuje Zajazd- usługi hotelarskie "Na Skarpie", gdzie można znaleźć nocleg w pokojach 1-,2-czy 3-osobowych. Bazą noclegową służą również gospodarstwa agroturystyczne, gdzie turysta może również skosztować przysmaków kuchni regionalnej.

Władze Gminy mimo szczupłego budżetu, którym dysponuje Gmina dostrzegają konieczność inwestycji w tym sektorze i promocji regionalnej turystyki. Na dzień dzisiejszy muszą jednak ograniczyć się do wspomagania działań społeczności lokalnej w tym sektorze. Planowane jest oznaczenie szlaków turystycznych na terenie Gminy, budowa punktu widokowego oraz remonty ważniejszych dróg dojazdowych.

Mimo tych przejściowych trudności w tym sektorze mieszkańcy serdecznie powitają każdego przybysza, który zechciałby się zapoznać z tradycją i kulturą tego terenu, dla smakoszy polecamy wyroby kuchni regionalnej.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY