Najnowsze wiadomości
Nowe ogłoszenie
12.03.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Obwieszczenie Burmistrza Dąbrowy Białostockiej z dnia 12 marca 2019 r. o wydaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dot. inwestycji: budowa sieci wodociągowej na dz. nr 9/1, 126/2, 114 obręb Sadowo oraz dz. nr 33/2, 35, 39 obręb Nowinka.
Informacja Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
06.03.2019
Podlaska Federacja Organizacji Pozarządowych wraz z Forum Związków Zawodowych zorganizowała w dniu 01.03.2019 w pensjonacie Sosnowe Zacisze w Kleosinie, Galę Partnerów Społecznych. W trakcie konferencji, którą prowadził Paweł BACKIEL – Prezes PFOP, można było uzyskać wiedzę merytoryczną z zakresu prawa pracy i nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, a także nabyć kompetencje miękkie z zarządzania zasobami ludzkimi i delegowania zadań.
W spotkaniu wzięło udział ok. 250 osób, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych i związków zawodowych na czele z Szefową FZZ Dorotą Gardias z Warszawy oraz wybranym na nową kadencję, „baronem regionalnym” Przewodniczącym Eugeniuszem Muszycem. Swoją obecnością zaszczycił Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego, który podczas uroczystego bankietu wręczył, kilkunastu burmistrzom i wójtom z naszego regionu, czeki na granty dotacyjne w ramach projektu „Kompetencje cyfrowe drogą do sukcesu”.
Granty na zwiększenie kompetencji cyfrowych otrzymali m.in.: Eugeniusz Święcicki – Burmistrz Ciechanowca, Mariusz Korzeniewski – Wójt Gminy Wyszki, Mariusz Soliwoda – Wójt Gminy Wizna, Andrzej Jankowski – Wójt Gminy Brańsk, Artur Gajlewicz – Burmistrz Dąbrowy Białostockiej, Mariusz Dudziński – Burmistrz Tykocina, Józef Zajkowski – Wójta Gminy Sokoły, Mirosław Paniczko – Zastępca Wójta Gminy Trzcianne, Jerzy Pogorzelski – Wójt Gminy Janów, Jarosław Jankowski – Dyrektor Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem.
Spotkanie swoją obecnością uświetnili również Grzegorz Jakuć – Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich, Wójt Gminy Turośń Kościelna oraz Piotr Bujwicki – Przewodniczący Rady Miasta w Sokółce.
Nowe ogłoszenie
04.03.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Ogłoszenie o przetargu ustnym nieograniczonym na dzierżawę nieruchomości - dz. 69/9 obręb Dąbrowa Białostocka.
Spotkanie dotyczące wypełnianie e-wniosków na płatności bezpośrednie w 2019 r.
01.03.2019
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Sokółce wraz z powiatowym biurem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sokółce w dniu 07.03.2019 roku o godzinie 12.30 w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej organizuje spotkanie dotyczące wypełnianie e-wniosków na płatności bezpośrednie w 2019 roku.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy.
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.2019
1 marca 2019 r. w Dąbrowie Białostockiej odbyły się obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele p.w. św. Stanisława B. M. w Dąbrowie Białostockiej. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej przez delegacje: Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej, Edwarda Rećko - członka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegację Prawa i Sprawiedliwości, delegację Solidarności, Straży Granicznej w Nowym Dworze, Komisariatu Policji w Dąbrowie Białostockiej, reprezentanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie Białostockiej, Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej, Młodzieżowej Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej, Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej, SP w Dąbrowie Białostockiej, SP w Zwierzyńcu Wielkim, SP w Nierośnie, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Różanymstoku, Samorządowego Przedszkola w Dąbrowie Białostockiej oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Białostockiej.
Spotkanie z sołtysami
27.02.2019
26 lutego 2019 r. na sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej odbyło się spotkanie z sołtysami z terenu Gminy Dąbrowa Białostocka, którzy przez najbliższą kadencję będą sprawować tę funkcję. Spotkanie w formie śniadania zorganizował Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz w celu zapoznania się z nowo wybranymi sołtysami, a także z tymi, którzy po raz kolejny kierują sołectwami na terenie gminy. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy urzędu: Skarbnik Ewa Czarniecka, Sekretarz Gminy Leszek Kiejko, Kierownik Referatu BRG Marian Lichanów oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Adam Wojteczko. Sołtysi otrzymali książki „Poradnik Sołtysa” oraz statut sołectwa. Poruszono sprawy związane z funduszem sołeckim, podatkiem rolnym, którego inkasentami są sołtysi oraz z zadaniami Koła Sołtysów. Zebrani poruszyli także temat zebrań sołeckich, w których uczestniczy bardzo mało osób. Burmistrz przedstawił propozycję, aby zmienić dotychczasową formę zawiadamiania sołtysów - z formy papierowej na SMS lub telefon, aby mieć potwierdzenie, że wiadomość dotarła do danej osoby. Na zakończenie sołtysi zadawali pytania dotyczące funkcjonowania sołectwa i problemów, jakie są z tym związane. Odpowiedzi udzielał Burmistrz Dąbrowy Białostockiej oraz pracownicy urzędu.
Posiedzenie Komisji Rewizyjnej i Gospodarczo Finansowej
26.02.2019
Posiedzenie Komisji Rewizyjnej i Komisji Gospodarczo – Finansowej odbędzie się dnia 4.03.2019 r. o godz. 9:00 w sali nr 48 w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej.
Plan obrad Komisji:
1. Kontrola pracy Referatu Budownictwa, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej.
2. Kontrola pracy Referatu Organizacyjnego.
3. Analiza wniosku o dofinansowanie drogi Jaczno – Grzebienie.
4. Wnioski i sprawy różne.
Nowe ogłoszenie
25.02.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Zaproszenie do złożenia oferty cenowej dot. Profilowanie nawierzchni dróg gminnych oraz niepublicznych o nawierzchni żwirowej i gruntowej na terenie gminy Dąbrowa Białostocka w 2019 r.
Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią
22.02.2019
Ubój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, owca, koza, krowa, czy koń, ulegnie wypadkowi, np. złamie kończynę, kręgosłup, lub też ulegnie innemu urazowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia.
Pytanie 1. Co należy zrobić, gdy zdrowe zwierzę ulegnie wypadkowi?
W pierwszej kolejności należy jak najszybciej wezwać lekarza weterynarii zajmującego się leczeniem zwierząt gospodarskich, który stwierdzi czy zwierzę powinno być leczone, poddane ubojowi z konieczności, czy też uśmiercone.
Pytanie 2. Co należy zrobić, jeżeli wezwany lekarz weterynarii stwierdzi, że zwierzę może być poddane ubojowi z konieczności ?
a) Należy skontaktować się z najbliższą rzeźnią celem ustalenia, czy istnieje możliwość przyjęcia tuszy i narządów wewnętrznych zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności.
Tusza zwierzęcia wraz z przynależnymi do niej narządami wewnętrznymi musi być przewieziona do rzeźni, gdzie urzędowy lekarz weterynarii dokona badania poubojowego i wyda ocenę przydatności mięsa do spożycia przez ludzi. Wydanie takiej oceny jest warunkiem koniecznym wprowadzenia mięsa na rynek, tj. oferowania do sprzedaży i tym samym uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia.
b) Należy poddać zwierzę ubojowi z konieczności.
Pytanie 3. Kto może dokonać uboju z konieczności?
Ubój z konieczności powinien być dokonany przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, tj. takie same jak w przypadku uboju zwierząt w rzeźni.
Pytanie 4. W jaki sposób i w jakich warunkach powinien odbyć się ubój z konieczności?
W przypadku uboju zwierząt z konieczności poza rzeźnią posiadacz zwierząt jest zobowiązany do podjęcia wszelkich koniecznych działań, aby jak najszybciej dokonać uboju zwierzęcia, w tym dołożyć starań, aby podczas uboju i działań z nim związanych oszczędzić zwierzętom wszelkiego niepotrzebnego bólu, niepokoju i cierpienia.
Należy spełnić wymagania dotyczące ochrony zwierząt podczas uboju. Zwierzę powinno być ogłuszone i wykrwawione zgodnie z przepisami określonymi w rozporządzeniu Rady nr 1099/2009 przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.
Po uboju tusza powinna być wykrwawiona. W miejscu dokonania uboju można również, pod nadzorem wezwanego lekarza weterynarii, usunąć z tuszy żołądek oraz jelita zwierzęcia. Usunięte narządy należy oznakować (w sposób umożliwiający ich identyfikację z daną tuszą) i wraz z tuszą przewieźć do rzeźni.
Pytanie 5. Jakie dokumenty muszą być dostarczone do rzeźni wraz z tuszą i narządami wewnętrznymi zwierzęcia?
Do rzeźni wraz z tuszą i narządami wewnętrznymi zwierzęcia muszą być dostarczone następujące dokumenty:
a) oświadczenie rolnika - stwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające informacje na temat weterynaryjnych produktów leczniczych lub innych środków, jakie podawano zwierzęciu lub wobec niego stosowano, z wyszczególnieniem dat podawania i okresów karencji;
b) zaświadczenie lekarza weterynarii - stwierdzające korzystny wynik badania przedubojowego, datę i czas przeprowadzenia tego badania, przyczynę dokonania uboju z konieczności oraz informację na temat leczenia, jakiemu poddane było to zwierzę.
Pytanie 6. W jakich warunkach tusza wraz z narządami wewnętrznymi zwierzęcia powinna być przewieziona do rzeźni?
Tusza zwierzęcia wraz z przynależnymi do niej narządami wewnętrznymi powinna być przewieziona do rzeźni w warunkach higienicznych i najszybciej jak to możliwe. Jeżeli transport potrwa dłużej niż 2 godziny od chwili dokonania uboju zwierzęcia, należy zapewnić warunki chłodnicze dla przewożonej tuszy i narządów wewnętrznych. W przypadku, gdy warunki klimatyczne na to pozwolą, nie ma konieczności poddawania chłodzeniu tusz i narządów wewnętrznych.
Pytanie 7. Co się stanie jeśli lekarz weterynarii uzna, że nie może być przeprowadzony ubój z konieczności?
Lekarz weterynarii może stwierdzić, że zwierzę powinno być leczone, albo uśmiercone.
W przypadku gdy podjęta jest decyzja o uśmierceniu zwierzęcia, to:
1) uśmiercanie przeprowadza lekarz weterynarii przez podanie środka usypiającego,
2) tusza może być:
a) poddana utylizacji lub
b) za zgodą urzędowego lekarza weterynarii przeznaczona do skarmiania mięsożernych zwierząt futerkowych (jeżeli chce się uzyskać taką zgodę, należy skontaktować się z powiatowym lekarzem weterynarii).
Ponadto, w przypadku zdrowych zwierząt kopytnych, które uległy wypadkowi, takich jak świnia, owca, koza lub cielę do 6 miesiąca życia, możliwe jest przeprowadzenie uboju zwierzęcia w celu pozyskania mięsa na własne potrzeby. Przy przeprowadzaniu takiego uboju nie jest konieczna obecność lekarza weterynarii, niemniej jednak pozyskane mięso nie może być oferowane do sprzedaży.
Pytanie 8. Co należy zrobić, jeśli nie znajdzie się rzeźni, który zgodziłaby się na przyjęcie tuszy wraz z narządami wewnętrznymi zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności?
W tej sytuacji rolnik może zdecydować się na leczenie zwierzęcia, uśmiercenie go bądź przeprowadzenie uboju w celu pozyskania mięsa na własne potrzeby. Jeśli nastąpi śmierć zwierzęcia, zwłoki należy poddać utylizacji, w tym przypadku koszty utylizacji pokrywa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pytanie 9. Czy w każdym przypadku prawidłowo przeprowadzonego uboju z konieczności można zagwarantować, że zostanie uratowana wartość rzeźna zwierzęcia?
Mięso pozyskane ze zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności, w każdym przypadku poddawane jest badaniu poubojowemu przeprowadzonemu przez urzędowego lekarza weterynarii w rzeźni. Badanie to ma na celu dokonanie oceny, czy mięso jest zdatne, czy też niezdatne do spożycia przez ludzi, zanim zostanie wprowadzone na rynek.
Wartość rzeźna zwierzęcia zostanie uratowana w przypadku, gdy tusza zostanie oceniona jako zdatna do spożycia przez ludzi.
Natomiast gdy tusza zostanie oceniona jako niezdatna do spożycia przez ludzi, poddawana jest utylizacji (kto ponosi koszt utylizacji zależy od umowy jaka została zawarta pomiędzy rolnikiem a podmiotem prowadzącym rzeźnię) bądź za zgodą urzędowego lekarza weterynarii przeznaczona jest do skarmiania mięsożernych zwierząt futerkowych.
Pytanie 10. Czy w przypadku uboju z konieczności wymagane jest powiadomienie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
W każdym przypadku przeprowadzenia uboju z konieczności zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub świnie, konieczne jest powiadomienie o tym zdarzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Należy pamiętać, że ubój bydła, owcy lub kozy należy zgłosić w terminie 7 dni od dnia dokonania uboju z konieczności. Ubój świni należy zgłosić również w terminie 7 dni od dnia dokonania uboju z konieczności (art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt – Dz. U. z 2017r. poz. 546 z późn.zm.). Natomiast na terenach objętych restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń termin na przekazanie informacji wynosi 2 dni w przypadku uboju z konieczności świń (art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt – Dz. U. z 2017 r. poz. 546 z późn.zm.).
Opracowano w:
Departamencie Bezpieczeństwa
Żywności i Weterynarii
Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Zaproszenie na bezpłatne szkolenie „OZE – szansa na innowacyjne rolnictwo”
19.02.2019
Nowe ogłoszenie
19.02.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Obwieszczenie Burmistrza Dąbrowy Białostockiej z dnia 19 lutego 2019 r. o zgromadzeniu materiału dowodowego dot. inwestycji: budowa sieci wodociągowej na dz. nr 9/1, 126/2, 114 obręb Sadowo oraz dz. nr 33/2, 35, 39 obręb Nowinka.
Informacja na temat konta Gminy na portalu Facebook
18.02.2019
Burmistrz Dąbrowy Białostockiej informuje, że Gmina Dąbrowa Białostocka nie posiada konta na portalu społecznościowym Facebook. Konto istniejące na portalu pod nazwą "Gmina Dąbrowa Białostocka" nie jest oficjalnym kontem Gminy i nie zostało założone przez Urząd Miejski w Dąbrowie Białostockiej. W związku na powyższe informacje pojawiające się na portalu nie są zamieszczane przez Urząd.
Burmistrz Dąbrowy Białostockiej
Artur Gajlewicz
Podpisanie umowy na realizację projektu pt. Kompetencje cyfrowe drogą do sukcesu
18.02.2019
7 lutego 2019 r. w Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w Białymstoku została podpisana Umowa pomiędzy Podlaską Federacją Organizacji Pozarządowych a Gminą Dąbrowa Białostocka o powierzenie grantu w ramach projektu: „Kompetencje cyfrowe drogą do sukcesu” III oś priorytetowa Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Kwota otrzymanego grantu wynosi 149 520,00 zł.
Nowe ogłoszenie
14.02.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Informacja o wynikach naboru na wolne stanowisko urzędnicze w MOPS w Dąbrowie Białostockiej.
Nowe ogłoszenie
14.02.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań z zakresu rozwoju sportu na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka.
Nowe ogłoszenie
05.02.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Konkurs ofert na realizację zadań publicznych z budżetu Gminy Dąbrowa Białostocka.
Harmonogram wyborów sołtysa - aktualizacja
05.02.2019
- Harmonogram wyboru Sołtysów i Rad Sołeckich w dniach 11.02.- 13.02
Nowe ogłoszenie
04.02.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Wykaz nieruchomości przeznaczonej do wydzierżawienia w trybie przetargowym na okres do 3 lat dot. dz. 69/9 obręb Dąbrowa Białostocka.
V Sesja Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej
01.02.2019
29 stycznia odbyła się V sesja Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej. Radni podjęli uchwały związane m.in. ze zmianami w budżecie, pomocą finansową dla Powiatu na zadania bieżące i inwestycyjne, zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Nierośnie, uzupełnienia składów stałych komisji Rady. Rada podjęła także uchwałę w sprawie realizacji zadań Gminy przez BIOM w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Radni i sołtysi zgłaszali wnioski w sprawie odśnieżania dróg i placów.
Nowe ogłoszenie
01.02.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Obwieszczenie Starosty Sokólskiego z dnia 1 lutego 2019 r. dot. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej pn. „Rozbudowa drogi gminnej Nr 103525B Jaczno – Grzebienie, gm. Dąbrowa Białostocka wraz z przebudową: przepustów pod koroną drogi oraz doziemnej i napowietrznej linii telekomunikacyjnej”.
Nowe ogłoszenie
31.01.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Informacja o wynikach naboru na stanowisko Referenta w Referacie Organizacyjnym.
Nowe ogłoszenie
30.01.2019
Do BIP-u zostało dodane nowe ogłoszenie:
- Informacja dot. naboru do utworzenia grupy terapeutycznej w ramach programu korekcyjno— edukacyjnego.
Starsze wiadomości: Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117